Fotografické styly

Portrét (Portrait)

Portrétní fotografie zachycuje podoby jedné nebo více osob, ve které převládá tvář a její výraz. Cílem je zobrazení podoby, osobitosti nebo nálady portrétovaného. Stejně jako ostatní způsoby portrétování, zaměřuje se fotografie především také na tvář osoby, na snímku však může být i část těla, nebo celá postava a doplňující pozadí.

Móda (Fashion)

Módní fotografie (fotografie módy) je fotografický žánr, který zobrazuje oděvy a jiné módní výrobky. Fotografie módy je nejčastěji určena pro reklamu nebo módní časopisy.

Půvab (Glamour)

Glamour (angl. půvab) je fotografický žánr snažící se zachytit krásu, půvab a přitažlivost ženského těla. Patří sem spoře oděná či polonahá těla, choulostivější partie jsou vhodně zakryty oblečením, případně jinou částí těla. Někdy se glamour blíží módní fotografii, ale rozdíl se dá najít v tom, že u glamour není primární důraz na oblečení, ale na modelku.

Akt (Act)

Fotografie aktu je umělecký směr, jehož tématem je zobrazení zcela nahého (akt) nebo částečně odhaleného lidského těla (poloakt). Vychází z malby. Akt je sám o sobě zdrojem estetického zážitku pro vzdělaného diváka, ale také pomůckou pro všechny ostatní diváky, jak usměrnit vztahy k nahému tělu od vulgární sexuality k estetické reakci. Akt by měl ukázat, jak tělo opravdu vypadá z estetického hlediska, a přiblížit rozdíl mezi nahým tělem ve skutečnosti a jeho obrazem v umění.
Rozdíl mezi fotografií aktu a glamour je podstatný. Zatímco v glamour se obvykle fotograf neobejde bez vizážistky a po fotografování následuje postprodukční zpracování snímku (retuš a úpravy), při aktu není vždy dokonalé líčení to nejpodstatnější.